poniedziałek, 28 maja 2012

Melas jako surowiec


Melas jest produktem ubocznym produkcji cukru, który wykorzystywany przemyśle spirytusowym i drożdżowym. Sacharoza, która zawarta jest w melasie (pozostaje ona tam w całkiem dużej ilości) wykorzystywana jest jako substrat w procesach mikrobiologicznych. Głównymi niecukrami, które są wyodrębniane z melasu w skali przemysłowej wyodrębnia się: betainę, kwas glutaminowy, rafinozę, natomiast po fermentacji etanolowej z wywaru melasowego przede wszystkim potas.

Jednym z głównych problemów wykorzystywania melasu w przemyśle spożywczym jest jego stosunkowo niska trwałość. Nie nadaje się on do długiego przechowywania. Odpowiednimi zabiegami można zwiększyć jego trwałość:
  • zwiększenie stężenia suchej substancji powyżej 75%;
  • utrzymywanie prawidłowej alkaliczności.
Utrzymując takie warunki bakterie praktycznie się nie rozwijają.

Nie można jednak przesadzić w drugą stronę i zatężyć melasu zbyt mocno, ponieważ zaczną zachodzić reakcje egzotermiczne i będą występować lokalne przegrzania melasu w melaśnikach (zbiorniki na melas). Może to być powodem dużych strat.

niedziela, 27 maja 2012

Jak zrobić cukier w kostkach?

Już kilka razy spytano mnie jak zrobić cukier w kostkach. Wiadomo, że można taki kupić w sklepe, jednakże jak zrobi się go samemu, to można mieć z tego trochę frajdy. Stworzenie własnych kostek cukru nie jest trudne a samo wykonanie idealnie obrazuje poniższy filmik.

Można również samemu kupić barwniki spożywcze i zafarbować cukier, dzięki czemu otrzyma się kolorowe kostki cukru. Otrzymane kostki cukru można również wykorzystać w ten sposób, że zamoczy się je w spirytusie, ułoży na wierzchu lodów i podpali (płonące lody).

sobota, 26 maja 2012

Skład chemiczny melasu

 Skład każdego melasu może się różnić od siebie. W głównej mierze jest to zależne od jakości buraków, z których produkowany był cukier, ponieważ dużo niecukrów przechodzi do soku wraz z sacharozą w procesie ekstrakcji. Natomiast od warunków pracy cukrowni jest to zależne już w mniejszym stopniu. Zawartość niektórych składników właściwie nie zależy od warunków pracy cukrowni - część jest usuwana w trakcie oczyszczania (defekacja, saturacja), natomiast inne mogą powstawać w trakcie przerobu w wyniku różnych przemian chemicznych

środa, 23 maja 2012

Inwersja sacharozy

 Niepożądanym zjawiskiem w procesie produkcji cukru jest inwersja sacharozy, która powoduje straty.

Inwersja (+)-sacharozy, proces hydrolizy (+)-sacharozy pod wpływem rozcieńczonych kwasów lub enzymu inwertazy, podczas którego powstają równe ilości D-(+)-glukozy i D-(-)-fruktozy (cukier inwertowany), czemu towarzyszy zmiana znaku skręcalności płaszczyzny polaryzacji światła roztworu z dodatniego na ujemny - ponieważ skręcalność właściwa D-(-)-fruktozy jest większa.

poniedziałek, 21 maja 2012

Nowe gatunki cukrów handlowych cz.1


Chociaż kryształy pozostają główną postacią, pod jaką się wytwarza i spożywa cukier, na rynku pojawiają się nowe gatunki cukru. Urządzenia, które wykorzystywane są w niektórych cukrowniach przetwarzają cukier biały lub częściowo rafinowany na specjalne produkty dostosowane do potrzeb konsumentów. Nowe gatunki dostarczane są do odbiorców w różnej wielkości opakowaniach, od zawierających przykładowo kilka kostek do wielotonowych wagonów mieszących cukier luzem. Nowe gatunki cukrów mogą się różnić od tradycyjnego produktu wyglądem: od błyszczących kryształów do ciemnych płynów, lub składem: od syropu z czystej sacharozy do syropu całkowicie zainwertowanego.

piątek, 18 maja 2012

Słownik - hasła na literę O

Opary

Cukrownictwo - straty ciapła w saturacji

Jednym z istotnych procesów w cukrowni jest saturacja, czyli przepuszczanie przez nawapniany sok dwutlenku węgla. Prawidłowe przeprowadzenie tego procesu determinuje później czystość soku rzadkiego. W tym wpisie chciałbym jednak omówić kwestię wydajności tego procesu pod kątem gospodarki cieplnej.

W saturacji stratą jest dla nas obniżona temperatura soku wychodzącego z aparatu do saturacji. Sok obniża swoją temperaturę głównie w wyniku wprowadzenia gazu saturacyjnego (dwutlenku węgla), który ma niższą temperaturę od soku. Gaz saturacyjny ma zwykle ok40°C, natomiast sok ma ok. 85°C. Sok może się również ochłodzić w  wyniku odparowania wody, które jest procesem endotermicznym (pobiera temperaturę). Podczas saturacji odparowuje z soku ok. 1,0-1,5% wody nb (na buraki). Straty ciepła wywołane ogrzewaniem się gazu saturacyjnego i odparowaniem wody, rekompensowane są częściowo przez wydzielanie się ciepła w wyniku reakcji powstawania węglanu wapnia 300kcal na każdy kilogram (jest to główna rekcja procesu saturacji).

Produkcja chipsów - How Its' Made, chipsy ziemniaczane

Filmik z serii How It's Made / Jak to jest zrobione. Tym razem produkcja przez wszystkich lubianych ziemniaczanych Chips'ów.

Produkcja cukru z buraków cukrowych (BEET SUGAR)

Poniżej prezentuję kolejny filmik na temat produkcji cukru jaki znalazłem na Youtube. Film jest z lektorem angielskim, zaprezentowane są w nim podstawowe urządzenia takie jak ekstraktor, filrty, mieszadła...

wtorek, 15 maja 2012

Opary

Para wodna powstała z roztworów a nie czystej wody. Zawiera więc inne składniki (gazy wcześniej rozpuszczone - dwutlenek węgla, powietrze, amoniak oraz porywane cząstki stałe). Przed zawróceniem ich do kotłowni, opary muszą zostać poddane analizie.

Gospodarka cieplna cukrowni

W każdej cukrowni ważną rolę odgrywa zrównoważona gospodarka cieplna. Energia / Ciepło musi być maksymalnie wykorzystana a straty ograniczane do minimum. Schemat klasyczny - dużo uproszczony widać na rysunku.