czwartek, 22 marca 2012

Sklep Internetowy z żywnością a prawo

Sklepy Internetowe oferujące różnego rodzaju produkty spożywcze cieszą się coraz większą popularnością. Wiele osób zastanawia się czy może otworzyć podobną działalność. Jakie wymogi należy spełnić i czy można prowadzić sprzedaż wysyłkową takich produktów w mieszkaniu? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym poście.

Według ustawy o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia z 2006 roku, każdy kto chce sprzedawać produkty spożywcze powinien złożyć wniosek do Państwowej Inspekcji Sanitarno Epidemiologicznej o rejestrację zakładu, czyli miejsca w którym prowadzona będzie działalność. Osoby które prowadzą sklep internetowy w pewnych przypadkach nie muszą składać wniosku o zatwierdzenie (wystarczy sama rejestracja). Ustawa określa dokładnie zakłady, które muszą zostać zatwierdzone przez sanepid:


  1. produkują lub wprowadzają do obrotu żywność pochodzenia niezwierzęcego,
  2. wprowadzają do obrotu produkty pochodzenia zwierzęcego, nieobjętych urzędową kontrolą organów Inspekcji Weterynaryjnej,
  3. produkują lub wprowadzają do obrotu żywność zawierającą jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego, o której mowa w art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 853/2004, z zastrzeżeniem art. 73 ust. 6,
  4. działają na rynku materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, w tym zakładów prowadzonych przez podmioty zajmujące się recyklingiem

Zakłady takie mogą rozpocząć działalność dopiero po zatwierdzeniu zakładu przez sanepid.
W przypadku sklepów internetowych zatwierdzenie zakładów nie jest wymagane jeżeli działalność opiera się na sprzedaży produktów zapakowanych, trwałych mikrobiologicznie lub mają charakter pośrednictwa sprzedaży. Pośrednictwo należy rozumieć w ten sposób, że pomijany jest etap magazynowania i konfekcjonowania (magazyn, w którym odbywałoby się konfekcjonowanie, musiałby być wcześniej zatwierdzony przez sanepid).

Jednakże jeżeli zakład nie musiał być zatwierdzony a jest tylko zarejestrowany, to i tak musi spełnić wszystkie wymogi, które określone są w rozporządzeniu (WE) nr 852/2004. Po rejestracji zakładu sanepid będzie miał prawo zrobić kontrolę, podczas której sprawdzi czy zakład spełnia wszystkie wymogi. Samo złożenie wniosku o rejestrację zakładu nie może nastąpić później jak 14 dni od rozpoczęcia działalności. Sama rejestracja jest darmowa.

Czy można zarejestrować zakład w mieszkaniu?
Jeżeli spełni się wszystkie wymogi opisane w rozporządzeniu nr852/2004 to tak, jednakże jest to trudne do zrealizowania. Nawet przy wydzieleniu pomieszczenia na swoją działalność, to głupio w łazience będzie wyglądać instrukcja do mycia rąk… Samo to, że na początku nasz zakład nie musiał być zatwierdzony jest tylko biurokratycznym udogodnieniem. Będzie on podlegał takiej samej kontroli jak zakład, który został wcześniej zatwierdzony i nie ma znaczenia czy żywność jest w nim magazynowana czy nie.

Zainteresowani tematem powinni zapoznać się z poniższymi lekturami:
1.      Ustawa o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia z 2006 roku
2.      Rozporządzenie (WE) 852/2004

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz