Węglowodany są przede wszystkim materiałem energetycznym dla organizmów żywych. Decyduje o tym duża zawartość w nich takiego pierwiastka jakim jest węgiel. Stanowią one istotne ogniwo życia organicznego, które zawdzięcza swoje powstanie i egzystencję zdolności roślin do asymilacji.
Węglowodany uzupełniają i warunkują się nawzajem z białkami, które również odgrywają ważną rolę, decydując o naszym życiu. Cukry (a dokładniej wielocukry) są głównym materiałem budulcowym i substancją zapasową u roślin. Przewyższają one w procentowej zawartości znacznie inne składniki takie jak: tłuszcze, białka, witaminy...
To z węglowodanów powstają tłuszcze, które wykorzystywane są u ludzi i zwierząt jako substancje zapasowe. Warto w tym miejscu obalić pewien panujący MIT. Wielu osobom wydaje się, że to spożywane tłuszcze w sposób bezpośredni przyczyniają się do otyłości, poprzez odkładanie się w naszym organizmie i pełnienie roli jako substancja zapasowa, od razu po jego spożyciu. Prawda jest taka, że spożywane tłuszcze nie są do tego celu wykorzystywane. To węglowodany w trakcie naszego metabolizmu ulegają pewnego rodzaju przemianie na tłuszcz, który dopiero wtedy może pełnić rolę substancji zapasowej.
Cukry są dla organizmów żywych pokarmami najlepiej przyswajalnymi i stanowią podstawowy składnik większości artykułów codziennego spożycia. Wchodzą w skład każdej komórki, krążą w krwi jako bezpośredni materiał odżywczy.
Z przemiany cukrów uzyskujemy energię życiową, która wyzwala się wtedy, kiedy nasze mięśnie pracują. Bez dostarczonej energii, nie bylibyśmy w stanie wykonać żadnej czynności.
Węglowodany są również ważne dla światowego przemysłu. To one dały początek pokładom węgli kopalnych. Metan (tzw. gaz błotny) powstaje z celulozy w wyniku działalności odpowiednich bakterii . Podobnie złoża ropy pochodzą z organizmów roślinnych -planktonów mórz.
Pełnią one również rolę surowca w różnych gałęziach przemysłu: fermentacyjny, bawełniany, spożywczy, włókienniczy, celulozowo-papierniczy, materiałów wybuchowych, mas plastycznych, sztucznych jedwabi, barwników i innych.
Węglowodany są grupą substancji niezbędną w życiu organizmów oraz w gospodarczej i przemysłowej działalności człowieka. Łącznie z białkami stanowią one podstawową substancję, dzięki której mogło rozwinąć w sposób tak różnorodny życie na naszej planecie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz